Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for FOH disposable platters and trays.
- Authorized FOH dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock FOH DBO112NAW28 disposable platters and trays
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
FOH DBO112NAW28 Servewise™ Disposable Boat 4 Oz. 5-1/4" X 3" X 1-1/2" - cs
| Manufacturer | FOH® |
|---|---|
| Model Number | DBO112NAW28 |
| Manufacturer Part # | DBO112NAW28 |
| Long Side / Diameter | 5" |
| Color | Natural |
| Environmental | Biodegradable |
| Shape | Boat |
| Short Side | 3" |
| Construction | Wood |
| Height | 1.25" |
| Width | 3.25" |
| Depth | 5.25" |
| Weight | 1.65 lbs |
| UPC | 840291020529 |
| Oven Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FOH®, DBO112NAW28, Servewise™ Disposable Boat, 4 oz., 5-1/4" x 3" x 1-1/2", microwave & oven safe up to 45 minutes at 350°, biodegradable & compostable, poplar & pine wood (200 each per case) (Packed By: Cs)
Certifications
Certifications
Oven Safe
This product is safe for use in ovens and can withstand high cooking temperatures without damage.
