Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for FOH wood bowls.
- Authorized FOH dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock FOH DBO096NAB22 wood bowls
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
FOH DBO096NAB22 Platewise® Organic Bowl 24 Oz. 7" Dia. X 2"
| Manufacturer | FOH® |
|---|---|
| Model Number | DBO096NAB22 |
| Manufacturer Part # | DBO096NAB22 |
| Size | 7" |
| Wood Type | Bamboo |
| Height | 2.25" |
| Width | 7" |
| Depth | 7" |
| Weight | 3.31 lbs |
| UPC | 840291019387 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FOH®, DBO096NAB22, Platewise® Organic Bowl, 24 oz., 7" dia. x 2", round, biodegradable, dishwasher safe, natural bamboo, melamine free, Kidwise™ (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
