Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for FOH disposable bowls.
- Authorized FOH dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock FOH BBO035NAW28 disposable bowls
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
FOH BBO035NAW28 Servewise™ Disposable Bowl 98 Oz. 12" X 12" X 2-1/2" - cs
| Manufacturer | FOH® |
|---|---|
| Model Number | BBO035NAW28 |
| Manufacturer Part # | BBO035NAW28 |
| Environmental | Compostable |
| Height | 2.5" |
| Width | 12" |
| Depth | 12" |
| Weight | 11.02 lbs |
| UPC | 840291043115 |
| Oven Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FOH®, BBO035NAW28, Servewise™ Disposable Bowl, 98 oz., 12" x 12" x 2-1/2", square, microwave & oven safe up to 45 minutes at 350°, biodegradable & compostable, poplar & pine wood (50 each per case) (Packed By: Cs)
Certifications
Certifications
Oven Safe
This product is safe for use in ovens and can withstand high cooking temperatures without damage.
