Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for FOH plastic glassware.
- Authorized FOH dealer, ensuring genuine commercial tabletop and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock FOH AWI006CLT23 plastic glassware
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
FOH AWI006CLT23 Drinkwise® Wine Glass 16 Oz. 2-1/2" Dia. X 9-1/4"H
| Manufacturer | FOH® |
|---|---|
| Model Number | AWI006CLT23 |
| Manufacturer Part # | AWI006CLT23 |
| Plastic Type | Resin |
| Style | Wine |
| Color | Clear |
| Height | 9.25" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 2.5" |
| Weight | 3.96 lbs |
| UPC | 840291023117 |
| BPA Free | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FOH®, AWI006CLT23, Drinkwise® Wine Glass, 16 oz., 2-1/2" dia. x 9-1/4"H, impact & shatter resistant, heat resistant to 248° F, BPA free, resin (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
BPA FREE
The item has been evaluated and has been found to be free of bisphenol A.
