Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for FOH plastic glassware.
- Authorized FOH dealer, ensuring genuine commercial tabletop and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock FOH AWI003CLT23 plastic glassware
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
FOH AWI003CLT23 Drinkwise® All Purpose Wine Glass 20 Oz. 2-3/4" Dia. X 9"
| Manufacturer | FOH® |
|---|---|
| Model Number | AWI003CLT23 |
| Manufacturer Part # | AWI003CLT23 |
| Style | Wine |
| Plastic Type | Resin |
| Color | Clear |
| Height | 8.75" |
| Width | 2.75" |
| Depth | 2.75" |
| Weight | 4.41 lbs |
| UPC | 840291019509 |
| BPA Free | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FOH®, AWI003CLT23, Drinkwise® All Purpose Wine Glass, 20 oz., 2-3/4" dia. x 9", round, impact & shatter resistant, heat resistant to 248° F, BPA free, resin (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
BPA FREE
The item has been evaluated and has been found to be free of bisphenol A.
