  • Fast shipping available on in-stock Eagle UT36108GTE stainless steel top work tables 97-108 inch
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Eagle stainless steel top work tables 97-108 inch.
Eagle UT36108GTE 108 Inch Stainless Steel Work Table with Rear Upturn
Eagle  |  MFG #: UT36108GTE  |  Item #: 51264
Item: #51264
Technical details
Manufacturer Eagle Group
Model Number UT36108GTE
Manufacturer Part # UT36108GTE
Width (side - side) 108" Wide (side - Side)
Top Gauge 14 Gauge Top
Table Edge Type Square / Flat Edge
Base Type Open With Side & Rear Crossrails
Top Stainless Series 300 Series Top
Splash Height 1-1/2" Backsplash / Upturn
Depth (front - back) 36" Deep (front - Back)
Base Construction Galvanized Base
Height 36.63"
Width 108"
Depth 36"
Weight 184 lbs
NSF Yes
About this item
Product Details
Spec-Master® Series UT36108GTE Features
  • Functionality: 108" wide, 36" deep stainless steel work surface enhances prep area capacity
  • Durability Traits: 14-gauge 300 series stainless steel top resists corrosion and scratches
  • Ease of Maintenance: Rolled front edge simplifies cleaning and sanitation routines
  • Workplace Integration: Galvanized crossrail support ensures stability during heavy use
  • Workflow Benefits: Rear up-turn prevents spills, facilitating efficient cleaning and flow
Electrical and Construction Technical Specs
  • Dimensions: 108" W x 36" D x 36.63" H, suitable for standard kitchen layouts