  • Fast shipping available on in-stock Eagle S5-86-2142C wire shelving units
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Eagle wire shelving units.
Eagle S5-86-2142C 42 Inch 5-Tier Starter Shelving Unit Wire Chrome Finish
Eagle  |  MFG #: S5-86-2142C  |  Item #: 47954
Item: #47954
Technical details
Manufacturer Eagle Group
Model Number S5-86-2142C
Manufacturer Part # S5-86-2142C
Width (side - side) 42" Wide
Ships Knocked Down
Shelves (5) Shelves
Depth (front - back) 21" Deep
Finish Chrome Finish
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Height 86" High
Type Stationary, Starter Unit
Height 86"
Width 42"
Depth 21"
Weight 80 lbs
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Eagle S5-86-2142C Features
  • Heavy-duty wire shelves support high load capacities
  • Patented QuadTruss® design provides superior stability
  • Chrome-plated finish resists rust and corrosion
  • Easy to assemble with knockdown post construction
  • Designed for effortless cleaning and sanitation
eagle S5-86-2142C Technical Specs
  • Electrical requirements: Not applicable
  • Finish and Construction: Chrome-plated steel with QuadTruss® wire shelves
  • Dimensions: 42"W x 21"D x 86"H
  • Weight: 80 lbs
  • Material safety: Food-safe, corrosion-resistant
  • Assembly Type: Knocked down with included hardware
  • Support and stability: (4) 86" posts and patented QuadTruss® design