  • Fast shipping available on in-stock Eagle CLEGD-48-240-X countertop electric griddles
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Eagle countertop electric griddles.
Eagle CLEGD-48-240-X 48 Inch Electric Griddle Countertop with Splash Guard
Eagle  |  MFG #: CLEGD-48-240-X  |  Item #: 538561
Item: #538561
Technical details
Manufacturer Eagle Group
Model Number CLEGD-48-240-X
Manufacturer Part # CLEGD-48-240-X
Cooking Surface Depth (front - back) 17" - 23"
Control Type Thermostatic
Exterior Finish Stainless Steel Front
Cooking Surface Width (side - side) 37" - 48"
Griddle Plate Finish Smooth Steel
Height 18"
Width 48"
Depth 29.38"