  • Fast shipping available on in-stock Eagle 1836V74-5 wire shelving units
Eagle 1836V74-5 36 Inch 5-Tier Shelving Unit Wire Epoxy Coated Gray
Eagle  |  MFG #: 1836V74-5  |  Item #: 37625
Item: #37625
Technical details
Manufacturer Eagle Group
Model Number 1836V74-5
Manufacturer Part # 1836V74-5
Width (side - side) 36" Wide
Height 74" High
Finish Epoxy Coated, Gray
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Type Stationary Unit
Depth (front - back) 18" Deep
Ships Knocked Down
Shelves (5) Shelves
Height 74"
Width 36"
Depth 18"
Weight 61 lbs
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Eagle 1836V74-5 Features
  • High-capacity load support: 61 lbs per shelf for balanced weight distribution
  • Corrosion-resistant epoxy coating: Gray finish withstands cleaning routines and humid conditions
  • Simple assembly: Tapered split sleeves enable quick, tool-free setup
  • Designed for sanitation and maintenance: Wire shelves promote airflow and easy debris removal
1854V74-5 Technical Specs
  • Dimensions: 36" W x 18" D x 74" H