  • Fast shipping available on in-stock Eagle 1836E63-5 wire shelving units
Eagle 1836E63-5 36 Inch 5-Tier Wire Shelving Unit with Epoxy Finish
Eagle  |  MFG #: 1836E63-5  |  Item #: 37616
Item: #37616
Technical details
Manufacturer Eagle Group
Model Number 1836E63-5
Manufacturer Part # 1836E63-5
Width (side - side) 36" Wide
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Type Stationary Unit
Finish Epoxy Coated, Blue-green Hybrid
Ships Knocked Down
Shelves (5) Shelves
Depth (front - back) 18" Deep
Height 63" High
Height 63"
Width 36"
Depth 18"
Weight 61 lbs
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Eagle 1836E63-5 Features
  • Enhanced Load Capacity: Wire shelves support heavy food and ingredient storage effectively.
  • Corrosion-resistant Materials: Epoxy-coated finish resists moisture and cleaning chemicals.
  • Easy Assembly & Maintenance: Tapered split sleeves facilitate quick setup and disassembly.
  • Optimal Dimensional Fit: 36"W x 18"D x 63"H size suits compact commercial space requirements.
1836E63-5 Technical Specs
  • Dimensions: 36" width x 18" depth x 63" height