  • Fast shipping available on in-stock Dormont CAN1675KITBS36 gas connector hose kit and assemblies
Dormont CAN1675KITBS36 Dormont Blue Hose™ Moveable Gas Connector Kit 3/4" Inside Dia.
Dormont  |  MFG #: CAN1675KITBS36  |  Item #: 2189560
Item: #2189560
Technical details
Manufacturer Dormont Manufacturing
Model Number CAN1675KITBS36
Manufacturer Part # CAN1675KITBS36
Restraining device With Restraining Device
Material Plastic Coated Stainless Steel
Length 36"
Inside Diameter 3/4"
Accessories Quick Disconnect Valve
Height 26.63"
Width 10.38"
Depth 2.88"
Weight 5.62 lbs
UPC 662447500132
About this item
Product Details
Dormont Manufacturing, CAN1675KITBS36, Dormont Blue Hose™ Moveable Gas Connector Kit, 3/4" inside dia., 36" long, covered with stainless steel braid, coated with blue antimicrobial PVC, (1) QD, (1) Swivel MAX®, (1) full port valve, (1) street elbow, (1) nipple, coiled restraining cable with hardware, 203,000 BTU/hr minimum flow capacity, limited lifetime warranty
Customer reviews
Dormont Manufacturing