Dormont CAN1675KIT36EFV Dormont Blue Hose Moveable Gas Connector Kit 3/4" Inside Dia.
Dormont  |  MFG #: CAN1675KIT36EFV  |  Item #: 2080449
Item: #2080449
Technical details
Manufacturer Dormont Manufacturing
Model Number CAN1675KIT36EFV
Manufacturer Part # CAN1675KIT36EFV
Inside Diameter 3/4"
Length 36"
Restraining device With Restraining Device
Accessories Quick Disconnect Valve
Material Stainless Steel
Height 26.63"
Width 10.38"
Depth 2.88"
Weight 7.02 lbs
UPC 662447301029
About this item
Product Details
Dormont Manufacturing, CAN1675KIT36EFV, Dormont Blue Hose Moveable Gas Connector Kit, 3/4" inside dia., 36" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (1) Excess Flow Value, (1) SnapFast® Push-to-Connect Quick Disconnect, (1) full port valve, (2) street elbows, (2) nipples, and (1) coiled restraining cable with hardware, 218,000 BTU/hr flow capacity, lifetime limited warranty
Customer reviews
Dormont Manufacturing