  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Dormont gas connector hose kit and assemblies.
Dormont CAN1675KIT2S36EFV Dormont Blue Hose Moveable Gas Connector Kit 3/4" Inside Dia.
Dormont  |  MFG #: CAN1675KIT2S36EFV  |  Item #: 2080150
Item: #2080150
Technical details
Manufacturer Dormont Manufacturing
Model Number CAN1675KIT2S36EFV
Manufacturer Part # CAN1675KIT2S36EFV
Inside Diameter 3/4"
Restraining device With Restraining Device
Accessories Quick Disconnect Valve
Material Stainless Steel
Length 36"
Height 26.63"
Width 10.38"
Depth 2.88"
Weight 7.92 lbs
UPC 662447301043
About this item
Product Details
Dormont Manufacturing, CAN1675KIT2S36EFV, Dormont Blue Hose Moveable Gas Connector Kit, 3/4" inside dia., 36" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (1) Excess Flow Value, (1) SnapFast® Push-to-Connect Quick Disconnect, (2) Swivel Max® 360 multi-plane rotational device, (1) full port valve, and (1) coiled restraining cable with hardware, 193,000 BTU/hr flow capacity, lifetime limited warranty
Customer reviews
Dormont Manufacturing