  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
  • Engineered to match existing Dormont units, with aftermarket compatibility
Dormont 1650BP36 Mavrik Gas Hose 1/2" X 36"
Dormont  |  MFG #: 1650BP36  |  Item #: 1150116
Item: #1150116
Technical details
Fits with Manufacturer Dormont
Model Number 1650BP36
Manufacturer Part # 1650BP36
Height 1.25"
Width 5.25"
Depth 16.38"
Weight 1.96 lbs
Hazardous False
Country of Origin United States
Product Type Non-OEM
About this item
Product Details
Dormont 1650BP36 Gas Hose
36 In (l)
1/2 In Connection
1/2 Psi,
stainless, Steel Corrugated Tube And Braiding
pvc Coating,
rotational End Fitting,
color Yellow
temperature Resistant Up To, 350 F
csa Certified
Customer reviews
AllPoints Dormont
Dormont 1650BP36 Gas Hose
36 In (l)
1/2 In Connection
1/2 Psi,
pvc Coating,
rotational End Fitting,
color Yellow