  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
  • Engineered to match existing Dormont units, with aftermarket compatibility
Dormont 16100BP48 Mavrik Gas Hose 1" X 48"
Dormont  |  MFG #: 16100BP48  |  Item #: 1150218
Item: #1150218
Technical details
Fits with Manufacturer Dormont
Model Number 16100BP48
Manufacturer Part # 16100BP48
Height 1.88"
Width 8"
Depth 23"
Weight 6.23 lbs
Hazardous False
Country of Origin United States
Product Type Non-OEM
About this item
Product Details
Dormont 16100BP48 Gas Hose
48 In (l)
1 In Connection
1/2 Psi, Stainless Steel, Corrugated Tube And Braiding
pvc Coating
rotational, End Fitting
yellow Color
temperature Resistant Up To, 350 F
csa Certified
Customer reviews
AllPoints Dormont
Dormont 16100BP48 Gas Hose
48 In (l)
1 In Connection
pvc Coating
rotational, End Fitting
yellow Color