Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china cups.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WHISIT8 1 china cups
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WHISIT8 1 Tea Cup 8 Oz. 3-3/4" Dia. X 2-9/16"H
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WHISIT8 1 |
| Manufacturer Part # | WHISIT8 1 |
| Stacking | Non-stackable |
| Construction | Porcelain |
| Height | 2.55" |
| Width | 3.74" |
| Weight | 6.23 lbs |
| Microwave Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WHISIT8 1, Tea Cup, 8 oz., 3-3/4" dia. x 2-9/16"H, with handle, dishwasher and microwave safe, super vitrified, Churchill Super Vit®, Isla, Profile, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Certifications
Microwave Safe
Designed to withstand microwave heat, this item can be safely used in microwave ovens for heating or cooking.

