Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china baking dishes.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WHCWRLBD1 china baking dishes
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WHCWRLBD1 Baking Dish 123.2 Oz. (3-1/2 Liter) 15" X 10" X 2-1/2"
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WHCWRLBD1 |
| Manufacturer Part # | WHCWRLBD1 |
| Shape | Rectangular |
| Long Side / Diameter (approximate) | 15" |
| Construction | Ceramic |
| Short Side (approximate) | 10" |
| Height | 2.5" |
| Width | 15" |
| Depth | 10" |
| Weight | 17.92 lbs |
| UPC | 5034414302585 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WHCWRLBD1, Baking Dish, 123.2 oz. (3-1/2 liter), 15" x 10" x 2-1/2", rectangular, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Counter-Serve, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item) (4 each per case)(order per case only) (Packed By: 4 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
