Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china casserole dishes.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial tabletop and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WHCWRCD 1 china casserole dishes
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WHCWRCD 1 Casserole Dish 70.4 Oz. (2 Liter) 7" X 6-1/2" X 4-1/2"
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WHCWRCD 1 |
| Manufacturer Part # | WHCWRCD 1 |
| Handles | Without Handles |
| Material Type | Ceramic |
| Cover | Without Cover |
| Size | 7" |
| Height | 4.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 6.5" |
| Weight | 11.88 lbs |
| UPC | 5034414302608 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WHCWRCD 1, Casserole Dish, 70.4 oz. (2 liter), 7" x 6-1/2" x 4-1/2", small, rectangular, without cover and handles, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Counter-Serve, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item) (4 each per case)(order per case only) (Packed By: 4 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
