Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 9-16 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WHBALWBM1 china bowls 9-16 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WHBALWBM1 Bowl 10 Oz. 9-1/2" Dia.
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WHBALWBM1 |
| Manufacturer Part # | WHBALWBM1 |
| Type | General Usage |
| Material | Ceramic |
| Size | 9" |
| Geometric Shape | Round |
| Width | 9.5" |
| Weight | 18.61 lbs |
| UPC | 5034414363586 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WHBALWBM1, Bowl, 10 oz., 9-1/2" dia., medium, round, wide rim, embossed rim, thermal shock resistant, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Bamboo, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

