Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WHBALW581 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WHBALW581 Plate 10-5/8" Dia. Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WHBALW581 |
| Manufacturer Part # | WHBALW581 |
| Shape | Round |
| Rim Style | Wide Rim |
| Size | 10.625" = 10-5/8" |
| Material | Ceramic |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Width | 10.63" |
| Weight | 18.65 lbs |
| UPC | 5034414373837 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WHBALW581, Plate, 10-5/8" dia., round, rolled edge, wide embossed rim, thermal shock resistant, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Bamboo, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
