Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 33-64 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH SBL 1 china bowls 33-64 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH SBL 1 Salad Bowl 46 Oz. 9-7/8" Dia.
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH SBL 1 |
| Manufacturer Part # | WH SBL 1 |
| Material | Ceramic |
| Type | Salad |
| Geometric Shape | Round |
| Size | 9" |
| Width | 9.88" |
| Weight | 21.01 lbs |
| UPC | 5034414241167 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH SBL 1, Salad Bowl, 46 oz., 9-7/8" dia., round, large, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Mediterranean, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
