Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china platters.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH RD141 china platters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH RD141 Platter/Dish 14-3/8" X 11-1/2" Oval
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH RD141 |
| Manufacturer Part # | WH RD141 |
| Construction | Ceramic |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Short Side | 11" |
| Rim Style | Medium Rim |
| Shape | Oval / Oblong |
| Long Side / Diameter | 14" |
| Width | 14.38" |
| Depth | 11.5" |
| Weight | 20.33 lbs |
| UPC | 5034414240993 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH RD141, Platter/Dish, 14-3/8" x 11-1/2", oval, rimmed, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Classic Churchill® Super Vit, White (UK Stocked Item) (6 each per case)(order per case only) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
