Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 9-16 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH RBL61 china bowls 9-16 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH RBL61 Soup Bowl 16 Oz. 5-3/16" Dia. X 2-1/2"H
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH RBL61 |
| Manufacturer Part # | WH RBL61 |
| Geometric Shape | Round |
| Size | 5" |
| Type | Soup |
| Material | Porcelain |
| Height | 2.5" |
| Width | 5.19" |
| Weight | 10.36 lbs |
| UPC | 5034414429381 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH RBL61, Soup Bowl, 16 oz., 5-3/16" dia. x 2-1/2"H, round, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit®, Bit On The Side, White (UK Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
