Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH OW211 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH OW211 Walled Plate 8-1/4" Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH OW211 |
| Manufacturer Part # | WH OW211 |
| Size | 8.250" = 8-1/4" |
| Rim Style | Deep Rim |
| Shape | Round |
| Material | Ceramic |
| Height | 0.75" |
| Width | 8.25" |
| Weight | 7.18 lbs |
| UPC | 5034414476026 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH OW211, Walled Plate, 8-1/4", round, organic walled rim, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Chef's Plates, White (US Stocked Item) (order per case only) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

