Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 9-16 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial tabletop and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH OB7 1 china bowls 9-16 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH OB7 1 Bowl 10.5 Oz. 7" X 5-1/2"
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH OB7 1 |
| Manufacturer Part # | WH OB7 1 |
| Size | 7" |
| Geometric Shape | Oval |
| Type | General Usage |
| Material | Ceramic |
| Width | 7" |
| Depth | 5.5" |
| Weight | 8.6 lbs |
| UPC | 5034414284799 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH OB7 1, Bowl, 10.5 oz., 7" x 5-1/2", oval, rolled edge, stackable, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Orbit, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.

