Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china platters.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH D14 1 china platters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH D14 1 Platter 14-1/4" Oval
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH D14 1 |
| Manufacturer Part # | WH D14 1 |
| Shape | Oval / Oblong |
| Long Side / Diameter | 14" |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Construction | Ceramic |
| Width | 14.25" |
| Weight | 38.34 lbs |
| UPC | 5034414106060 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH D14 1, Platter, 14-1/4", oval, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
