Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH D13 1 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH D13 1 Plate 13-1/4" Oval
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH D13 1 |
| Manufacturer Part # | WH D13 1 |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Material | Ceramic |
| Size | 13.250" = 13-1/4" |
| Shape | Oval |
| Width | 13.25" |
| Weight | 30.16 lbs |
| UPC | 5034414288827 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH D13 1, Plate, 13-1/4", oval, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
