Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 17-32 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial tabletop and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China WH C7 1 china bowls 17-32 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China WH C7 1 Soup Bowl 19 Oz. 7-1/4" Dia.
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | WH C7 1 |
| Manufacturer Part # | WH C7 1 |
| Material | Ceramic |
| Type | Soup |
| Size | 7" |
| Geometric Shape | Round |
| Width | 7.25" |
| Weight | 22.47 lbs |
| UPC | 5034414105766 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, WH C7 1, Soup Bowl, 19 oz., 7-1/4" dia., round, coupe, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Nova, Churchill® Super Vit, White (UK Stocked Item)(24 each per case)(order per case only) (Packed By: 24 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

