Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China W BP111 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China W BP111 Plate 11" Dia. Round Rope Embossed Gadroon Rolled Edge
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | W BP111 |
| Manufacturer Part # | W BP111 |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Rim Style | Embossed Rim |
| Material | Ceramic |
| Size | 11.000" = 11" |
| Shape | Round |
| Width | 11" |
| Weight | 24.54 lbs |
| UPC | 5034414102413 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, W BP111, Plate 11" dia., round, rope embossed gadroon rolled edge, fluted, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Buckingham, Churchill® Super Vit, White (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

