Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China TOP PD271 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China TOP PD271 Profile Plate 11" Dia. X 1-7/16"H Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | TOP PD271 |
| Manufacturer Part # | TOP PD271 |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Material | Ceramic |
| Size | 11.000" = 11" |
| Rim Style | Coupe & Deep Rim |
| Shape | Round |
| Height | 1.44" |
| Width | 11" |
| Weight | 22 lbs |
| UPC | 5034414414837 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, TOP PD271, Profile Plate, 11" dia. x 1-7/16"H, round, deep, coupe, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, glazed finish, Toile Prague, Churchill® Super Vit, Vintage Prints (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

