Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 33-64 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China SSOSNDBL1 china bowls 33-64 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China SSOSNDBL1 Noodle Bowl 37-4/5 Oz. 7-1/5" Dia. X 3-1/8"H
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | SSOSNDBL1 |
| Manufacturer Part # | SSOSNDBL1 |
| Size | 7" |
| Geometric Shape | Round |
| Type | Noodle |
| Material | Ceramic |
| Height | 3.13" |
| Width | 7.2" |
| Weight | 10.54 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, SSOSNDBL1, Noodle Bowl, 37-4/5 oz., 7-1/5" dia. x 3-1/8"H, round, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Stonecast®, Orange (US Stocked Item) (6 each per case)(order per case only) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

