Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 9-16 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China SRTEEVB71 china bowls 9-16 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China SRTEEVB71 Bowl 15 Oz. 7-1/4" Dia.
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | SRTEEVB71 |
| Manufacturer Part # | SRTEEVB71 |
| Type | General Usage |
| Size | 7" |
| Material | Ceramic |
| Geometric Shape | Round |
| Width | 7.25" |
| Depth | 7.25" |
| Weight | 22.13 lbs |
| UPC | 5034414469998 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, SRTEEVB71, Bowl, 15 oz., 7-1/4" dia., round, coupe, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Stonecast®, Raw, Terracotta (US Stock Item) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
