Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 9-16 oz.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China SPSGVWBL1 china bowls 9-16 oz
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China SPSGVWBL1 Bowl 16-1/2 Oz. 11" Dia.
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | SPSGVWBL1 |
| Manufacturer Part # | SPSGVWBL1 |
| Type | General Usage |
| Size | 11" |
| Material | Ceramic |
| Geometric Shape | Round |
| Width | 11" |
| Weight | 20.67 lbs |
| UPC | 5034414401332 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, SPSGVWBL1, Bowl, 16-1/2 oz., 11" dia., large, round, wide rim, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Studio Prints®, Homespun, stone grey (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
