Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China SPGSWP281 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China SPGSWP281 Chef's Plate 10-3/4" Dia. Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | SPGSWP281 |
| Manufacturer Part # | SPGSWP281 |
| Material | Ceramic |
| Size | 10.750" = 10-3/4" |
| Shape | Round |
| Rim Style | Deep Rim |
| Width | 10.75" |
| Weight | 17.77 lbs |
| UPC | 5034414452983 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, SPGSWP281, Chef's Plate, 10-3/4" dia., round, walled, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Stonecast®, Peppercorn Grey (US Stocked item) (6 each per case)(order per case only) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

