Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China SPCBEV101 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China SPCBEV101 Plate 10-1/4" Dia. Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | SPCBEV101 |
| Manufacturer Part # | SPCBEV101 |
| Size | 10.250" = 10-1/4" |
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Rim Style | Coupe Rim |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Width | 10.25" |
| Weight | 19.93 lbs |
| UPC | 5034414397758 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, SPCBEV101, Plate, 10-1/4" dia., round, coupe, rolled edge, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Studio Prints®, Homespun, Evolve, charcoal black (US Stocked Item)(12 each per case)(order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

