Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China DELGWP261 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China DELGWP261 Walled Plate 10.25" Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | DELGWP261 |
| Manufacturer Part # | DELGWP261 |
| Shape | Round |
| Edge Type | Flat Edge |
| Size | 10.250" = 10-1/4" |
| Rim Style | Deep Rim |
| Material | Ceramic |
| Width | 10.25" |
| Weight | 11.99 lbs |
| UPC | 5034414483758 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, DELGWP261, Walled Plate, 10.25", round, microwave & dishwasher safe, Churchill® Super Vit Delta, grey, (6 each per case) (order per case only) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

