Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China DELGWP211 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China DELGWP211 Walled Plate 8.25" Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | DELGWP211 |
| Manufacturer Part # | DELGWP211 |
| Edge Type | Flat Edge |
| Rim Style | Deep Rim |
| Size | 8.250" = 8-1/4" |
| Shape | Round |
| Material | Ceramic |
| Width | 8.25" |
| Weight | 7.18 lbs |
| UPC | 5034414483765 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, DELGWP211, Walled Plate, 8.25", round, microwave & dishwasher safe, Churchill® Super Vit Delta, grey, (6 each per case) (order per case only) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

