Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China DELGEV111 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China DELGEV111 Coupe Plate 11.25" Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | DELGEV111 |
| Manufacturer Part # | DELGEV111 |
| Shape | Round |
| Rim Style | Coupe Rim |
| Size | 11.250" = 11-1/4" |
| Edge Type | Curved Edge |
| Material | Ceramic |
| Width | 11.25" |
| Weight | 24.25 lbs |
| UPC | 5034414483697 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, DELGEV111, Coupe Plate, 11.25", round, microwave & dishwasher safe, Churchill® Super Vit Delta, grey, (12 each per case) (order per case only) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
