Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China CSBZWP211 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China CSBZWP211 Walled Plate 8-1/4" Dia. Microwave & Dishwasher Safe
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | CSBZWP211 |
| Manufacturer Part # | CSBZWP211 |
| Rim Style | Deep Rim |
| Edge Type | Rolled Edge |
| Shape | Round |
| Size | 8.250" = 8-1/4" |
| Material | China (unspecified) |
| Height | 0.79" |
| Width | 8.25" |
| Weight | 7.18 lbs |
| UPC | 5034414476699 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, CSBZWP211, Walled Plate, 8-1/4" dia., microwave & dishwasher safe, Churchill® Super Vit, Stonecast® Canvas, Breeze (US Stocked Item) (order per case only) (Packed By: 6 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

