Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china plates.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China ASPPEVP81 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China ASPPEVP81 Plate 8-2/3" Dia. Round
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | ASPPEVP81 |
| Manufacturer Part # | ASPPEVP81 |
| Shape | Round |
| Size | 8.666" = 8-2/3" |
| Material | Ceramic |
| Rim Style | Coupe Rim |
| Width | 8.66" |
| Weight | 19.93 lbs |
| UPC | 5034414469899 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, ASPPEVP81, Plate, 8-2/3" dia., round, coupe, microwave & dishwasher safe, ceramic, eco glazed finish, Churchill® Super Vit, Stonecast® Accents, Petal Pink (US Stock Item) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.

