Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Churchill China china bowls 97 oz and larger.
- Authorized Churchill China dealer, ensuring genuine commercial tabletop and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Churchill China APRBAC141 china bowls 97 oz and larger
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Churchill China APRBAC141 Bowl 170 Oz. 15-1/4" Dia. X 3-1/2"
| Manufacturer | Churchill China |
|---|---|
| Model Number | APRBAC141 |
| Manufacturer Part # | APRBAC141 |
| Size | 15" |
| Type | General Usage |
| Geometric Shape | Round |
| Material | China (unspecified) |
| Height | 3.5" |
| Width | 15.25" |
| Weight | 17.5 lbs |
| UPC | 5034414282283 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Churchill China, APRBAC141, Bowl, 170 oz., 15-1/4" dia. x 3-1/2", round, coupe, stackable, microwave & dishwasher safe, footed, Alchemy® Balance (US Stocked Item) (4 each per case) (order per case only) (Packed By: 4 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.

