RestaurantSupply.com is your trusted source for Chef Approved pot holders.
- Authorized Chef Approved dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Chef Approved 160TPH8WH pot holders
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Chef Approved 160TPH8WH 8 Inch Hand Pocket Pot Holder Terry Cloth Beige
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | 160TPH8WH |
| Manufacturer Part # | 160TPH8WH |
| Short Side | 8" |
| Material | Terry |
| Color | Beige |
| Shape | Square |
| Long Side | 8" |
| Height | 8" |
| Width | 8" |
| Depth | 8" |
| Machine Washable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, 160TPH8WH, Pot Holder, 8" x 8", hand pocket, terry cloth, machine washable, beige, Chef Approved
Certifications
Machine Washable
This item is designed to be safely cleaned in a commercial or residential washing machine without damage.




