RestaurantSupply.com is your trusted source for Vulcan Hart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Vulcan Hart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vulcan Hart F196A cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart Cecilware F196A Gas Valve 1/8"mpt X #42 Orifice
| Fits with Manufacturer | Cecilware |
|---|---|
| Model Number | F196A |
| Manufacturer Part # | F196A |
| Height | 3.63" |
| Width | 1.25" |
| Depth | 1.25" |
| Weight | 0.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cecilware F196A Burner Valve, [ 1/8" Mpt X 3/8"-27 #42 Orifice Adjustable][ Rotation, Off/on], [stem Position Down] [stem Size .240"], [ctr Inlet To End Of Stem 2-1/8"] [ 90 Degree Angle], [ Comes With Orifice #42 ], Cntr Of Stem To Bottom Of Inlet 7/8", Cecilware Broiler Bc Ccb, Us Range Broiler Bbq- 48 60 72 C-hds-a Rba, Grill/griddle Performer Ii Performer Pf Rgta, Hotplate Rhpa
