RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air electric meat grinders.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BMG480 electric meat grinders
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BMG480 Meat Grinder Grinds 9-14 Lbs. Per Minute Gear Drive
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BMG480 |
| Manufacturer Part # | BMG480 |
| Bench or Floor Model | Bench |
| Housing Construction | Stainless Steel |
| Motor | 1 HP |
| Height | 18" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 18" |
| Weight | 70 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BMG480, Meat Grinder, grinds 9-14 lbs. per minute, gear drive, forward & reverse switch, removable bowl assembly & feeding tray, safety opening function, stainless steel construction, 1 HP, 110-120v/60/1-ph, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
