  • Fast shipping available on in-stock Blue Air BLUF28-WT-HC work top freezers
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
In Stock
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air work top freezers.
Blue Air BLUF28-WT-HC Work Top Freezer One-section 28"W
Blue Air  |  MFG #: BLUF28-WT-HC  |  Item #: 718050
Item: #718050
Technical details
Manufacturer Blue Air FSE LLC
Model Number BLUF28-WT-HC
Manufacturer Part # BLUF28-WT-HC
Interior Finish All Stainless Steel Interior
Style Doors
Exterior Finish All Stainless Steel Exterior
Width (side - side) 27" - 30" Wide
Size 1 Section
Width 28"