RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air gas stock pot ranges.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLSP1-L gas stock pot ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLSP1-L Low Stock Pot Range Gas 18"W X 24-1/4"D X 18"H
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLSP1-L |
| Manufacturer Part # | BLSP1-L |
| Burner Ring(s) Per Section | (3) |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Burner Section Qty | (1) |
| Height | 18" |
| Width | 18" |
| Depth | 24.25" |
| Weight | 157 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLSP1-L, Low Stock Pot Range, gas, 18"W x 24-1/4"D x 18"H, (1) heavy duty cast iron three-ring burner, cast iron top grates, manual controls, drip pan, stainless steel pilots & tubing, stainless steel legs, 80,000 BTU/H, cCSAus, CSA-Sanitation
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.


