RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air gas countertop hotplates.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLHP24 gas countertop hotplates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLHP24 Hot Plate Countertop Heavy Duty Stainless Steel Construction
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLHP24 |
| Manufacturer Part # | BLHP24 |
| Width (side - side) | 24 - 35" |
| Top and Front Finish | Stainless Steel |
| Legs | With Legs |
| Height | 13.38" |
| Width | 24" |
| Depth | 28.75" |
| Weight | 143 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLHP24, hot plate, countertop, heavy duty stainless steel construction, four lift-off burner, gas (24"W x 28-3/4"D x 13-3/8"H), 112,000 BTU/H
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.


