RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air full pot floor model gas fryers.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLF4-LPG full pot floor model gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLF4-LPG Deep Fryer 50 Lbs Capacity Four Tube Burner
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLF4-LPG |
| Manufacturer Part # | BLF4-LPG |
| Filter | No Filter |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Type | Restaurant |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Height | 45" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 32.87" |
| Weight | 198.42 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLF4-LPG, Deep Fryer, 50 lbs capacity, four tube burner, 200℉ to 400℉ temp range, LPG (15-1/2"W x 32-7/8"D x 45"H), 120,000 BTU/H
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
