RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air nugget-style ice makers dispensers.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLDN-280A nugget-style ice makers dispensers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLDN-280A Ice Maker & Water Dispenser Nugget Cube 16"W X 24"D X 35"H (without Leg) Or 39"H (with 4" Leg)
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLDN-280A |
| Manufacturer Part # | BLDN-280A |
| Cooling | Air-cooled |
| Production per 24 hr | 201 - 300 Lb = 91 - 136 Kg |
| Type | Ice & Water Combination Machine |
| Style | Counter |
| Bin Storage Capacity | 1 - 10 Lb = .5 - 4 Kg |
| Height | 39" |
| Width | 16" |
| Depth | 24" |
| Weight | 125 lbs |
| cULus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLDN-280A, Ice Maker & Water Dispenser, nugget cube, 16"W x 24"D x 35"H (without leg) or 39"H (with 4" leg), 282 lbs production per 24 hrs, 10 lbs storage, air-cooled, digital self diagnostic system, stainless steel cabinet & evaporator, R290 hydrocarbon refrigerant, 115v/60/1-ph, cord & plug, cULus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.

