RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air countertop gas charbroilers.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLCB48 countertop gas charbroilers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLCB48 Charbroiler Countertop Stainless Steel Design
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLCB48 |
| Manufacturer Part # | BLCB48 |
| Heating Source | Radiant |
| Control Type | Manual Controls |
| Width (side - side) OA | 43 - 48" |
| Height | 15.37" |
| Width | 47" |
| Depth | 28.75" |
| Weight | 211 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLCB48, Charbroiler, countertop, stainless steel design, heavy duty, gas (47"W x 28-3/4"D x 15-3/8"H), 140,000 BTU/H
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.



